Polecane książki

Greenpoint. Kroniki Małej Polski

Ewa Winnicka

Jak wyglądają losy Polaków na nowojorskim Greenpoincie? O trudnych początkach życia w Stanach Zjednoczonych, amerykańskich karierach, kultywowaniu polskości na obczyźnie i związkach z krajem ojczystym po latach na emigracji opowiada książka „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Dla wielu Polaków Greenpoint przez lata był miejscem, od którego zaczynała się ich przygoda z wymarzoną Ameryką. Ale dla dużej części z nich stał się także miejscem, w którym się kończyła. Budowanie polskiej społeczności w tej dzielnicy sprawiło, że nadano jej przydomek „Małej Polski”. Ewa Winnicka w swojej książce śledzi losy przedstawicieli Polonii na Greenpoincie, którzy odnaleźli tam swoje miejsce na ziemi, a z czasem zrobili wielkie kariery i przeprowadzili się gdzie indziej. To opowieść o amerykańskim śnie, który dla wielu kończył się brutalnym przebudzeniem.

Dziś, po latach Greenpoint staje się coraz mniej polski, a charakter dzielnicy się zmienia. Wciąż jednak w świadomości polskich mieszkańców jest miejscem kultywowania ich związków z ojczyzną i narodowej tożsamości. Co mówi nam dziś o nich samych i o współczesnej Polsce? Czy ludzie z „Małej Polski” różnią się czymś od tych, którzy pozostali w kraju?

Tagi:
POPRZEDNIA:

BIBLIOTEKA
Zespołu Szkół Komunikacji
w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy!

© 2024
Wdrożenie: Solmedia.pl